Затворени пици со богат фил

Затворени пици со богат фил

Направете вкусни затворени пици.

Состојки:

 • 250 мл. млеко
 • 1 лажиче шеќер
 • 1 лаиче сол
 • 2 јајца
 • 7 гр. квасец сув
 • брашно
 • 200 гр. шунка
 • кашкавал
 • 8 кисели краставички
 • доматно пире

Подготовка:

 1. Се загрева млекото и во млакото млеко се става квасец и се остава да се активира.
 2. Се става малку брашно во сад и се прави дупка, па се става шеќер, сол и надојдениот квасец.
 3. Се меша и се ставаат јајца. Се меси и се додава постепено брашно да се добие потврдо тесто.
 4. Се остава да нарасне, па се премесува и дели на еднакви топки.
 5. Секоја се развлекува и се премачкува еден крај со доматно пире, се ставаат сечени шунка и кашкавал, кисели краставички ситно сечени и се поклопува со другата половина и убаво се стиска да не истече.
 6. Се премачкува горе со маргарин и се става кашкавал по избор.
 7. Се редат на плех со хартија и се печат на 180 степени на загреана рерна додека не добијат златна боја.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки