Плескавици од тиквици – брз и вкусен оброк

Плескавици од тиквици – брз и вкусен оброк

Брза подготовка, одличен вкус!

Состојки:

 • 750 гр изрендани тиквици
 • 250 гр фета сирење
 • 2 лажички микс од зачини
 • сол
 • бибер
 • 120 гр спелтино брашно
 • 2-3 јајца
 • 4 парчиња млад кромид
 • грчки јогурт

Начин на подготовка:

 1. Тиквиците изрендајте ги и посолете ги. Оставете да отстојат десетина минути и добро исцедете. Соединете ги сите наведени состојки и добро измешајте. Загрејте масло и пржете плескавици додека не поруменат. Пржете ги како уштипци.

   

 2. Ако сакате да избегнете пржење во длабоко масло, плескавиците можете да ги испечете и во рерна на 180 степени околу 45 минути.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте