Богатство во чаша – Чај од коприва и сите благодети

Богатство во чаша – Чај од коприва и сите благодети

Чајот од коприва е многу моќен и здрав и се препорачува барем шолја на ден од ова богатство.
Копривата е здрава билка која одамна се користи во народната медицина, а помага за многу проблеми.
Помага за лекување проблеми со простатата, за артритис, за анемија, како и болка во мускулите.
Се користи и при уринарни проблеми.
Помага и за здравје на кожата и решавање на сите кожни проблеми, како и за раст и обнова на косата, па затоа е дел од многу шампони, фармацевтски и козметички препарати.
Коренот и листовите се богати минерали неопходни за телото.
Од копривата се употребуваат сите делови.

 

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки