Палачинки со јаболка – сочни и вкусни

Палачинки со јаболка – сочни и вкусни

Сочни и вкусни палачинки со јаболка…

Состојки:

 • 1/4 шолја растопен путер
 • 1 јајце
 • шолја млеко
 • шолја изрендано јаболко
 • 1 1/4 шолја брашно
 • 1 1/4 лажичка прашок за пециов
 • 1/4 лажичка цимет
 • 1 лажица шеќер

Начин на подготовка:

 1. Во голем сад измешајте путер, јајца, млеко и јаболко. Во посебен сад ставете брашно, прашок за пециво, цимет и шеќер. Измешајте ги мешавината со брашно и мешавината со јаболка додека убаво не се соединат.

   

 2. Загрејте малку масло во тава и печете палачинки додека не поруменат од двете страни.

Уживајте!

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте