Јајца со сланина – брз и вкусен оброк

Јајца со сланина – брз и вкусен оброк

Брз и вкусен оброк…

Состојки:

  • 12 парчиња сланина Пекабеско
  • 6 јајца
  • бибер
  • оригано
  • маслиново масло

Начин на подготовка:

  1. Загрејте ја рерната на 200 степени. Со маслиново масло благо намастете калапи за мафини (6 калапи) 
  2. Отстранете ја маснотијата од сланината и во секоја дупка за мафини ставајте по две парчиња. 
  3. Во секој калап внимателно скршете по едно јајце. Печете во загреана рерна околу 15 минути. 
  4. Готовите јајца посипете ги со бибер, оригано и послужете со домат или друга свежа салата.

Добар апетит!

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте