Пита од стар леб со кашкавал и шунка

Пита од стар леб со кашкавал и шунка

Едноставна подготовка, фантастичен вкус!

Состојки:

 • 7 јајца
 • 350 мл млеко
 • 2 лажички сенф
 • сол
 • бибер
 • 1 лажичка лук во прав
 • 1/2 бајат леб
 • 400 гр шунка Пекабеско
 • 150 гр кашкавал

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца, додајте млеко, сенф, сол, бибер и лук во прав.

   

 2. Намастете плех со путер, додајте леб исечкан на коцки, сечкана шунка и крупно рендан кашавал. Прелијте со разматената смеса. Печете околу 45 минути, додека печивото не добие златно жолта боја.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте