Македонски оброк за оцена 10: Грашок со мелено месо

Македонски оброк за оцена 10: Грашок со мелено месо

Вкусен оброк за оцена десет, грашок со мелено месо.

Состојки:

 • 500 гр. грашок
 • 1 морков
 • 1 кромид
 • 300 гр. мелено месо
 • 1 компир помал
 • 50 мл. масло
 • црвен пипер, сол и бибер

Подготовка:

 1. Се сече кромидот ситно, морковот се лупи и се сече на кругови.
 2. Се пржат на тава со масло.
 3. Се додава меленото месо, се става сол и бибер и се динста малку.
 4. Се додава грашокот и сечениот и лупен компир, на ситни коцки.
 5. Се става вода да го поктие зеленчукот убаво и се вари на тивок оган додека омекне зеленчукот.
 6. Се става црвен пипер пред крајот.
 7. Пријатно јадење!

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории