Уштипци од мелено месо – Појадок за буквално 15 минути

Уштипци од мелено месо – Појадок за буквално 15 минути

Направете вкусни уштипци од мелено месо.

Состојки:

 • 300 гр. мелено месо
 • 3 јајца
 • 200 мл. вода
 • 1 прашок за пециво
 • 3 лажици масло
 • 5-6 лажици брашно
 • 1 лажица вегета
 • 4 чешни лук ситно сечен
 • 1 кромид

Подготовка:

 1. Се става во сад меленото месо со јајца, вода, прашок за пециво, масло, брашно, вегета, ситнети лук и кромид.
 2. Се меша смесата да се соедини, па се вадат уштипци со лажица.
 3. Се пржат на добро загреано масло во длабока тава.
 4. Се служат топли.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта