Само прстофат има голема моќ – Ѓумбирот како моќен лек

Само прстофат има голема моќ – Ѓумбирот како моќен лек

Ѓумбирот е здрав зачин кој многу помага. Од зачин до моќен лек со големо дејство.
Се користи за утрински мачнини, за проблеми со жолчка, намален апетит, за инфекции, за имунитет.
Со него се лекуваат и проблеми со желудникот, а се додава во мали количини за да не е премногу лут.
Во 100 грама има 80 калории, супер е за диета и топење сало.
Има бакар, манган, фосфор, селен, цинк и железо, но и многу витамин Ц.
Исто така, се смета според истражувањата, дека ги намалува сите негативни ефекти од хемотерапијата односно мачнините по неа.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта