Една шолја го штити срцето – Се препорачува секојдневно и за деца

Една шолја го штити срцето – Се препорачува секојдневно и за деца

Кефирот е намирница со специфичен вкус која е делотворна за телото.
Тоа е ферментиран производ од ензими и микроорганизми кои делуваат добро на здравјето.
Содржи витамини А, Б1, Б2, Б6, Б12 и Д, витамин Е и фолна киселина, калциум и магнезиум.
Помага за забите, коските и крвта, произведува енергија, ги штити крвните садови и метаболички процеси.
Благотворно делува на цел организам, помага за раст и развој, помага да се намали нивото на шеќер во крвта, делува поволно на работата на бубрезите, црниот дроб, срцето и нервниот систем.
Нека биде намирница која често ќе ја имате дома.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта