Бум за телото – Белката од јајце е многу здрава, еве за што помага

Бум за телото – Белката од јајце е многу здрава, еве за што помага

Белките од јајцата се многу здрави и треба често да ви бидат на менито.
Белките доживуваат бум меѓу здравата храна во денешно време, помагаат за многу состојби.
Има многу протеини во белката, шест грама протеин само во неа, значи најмногу од целото јајце. Има калиум и натриум, диетална е и нема шеќери и јаглехидрати.
Супер е за градење на мускулите, за здраво срце и коски.
Намалува и притисок.
Се бори и со слободните радикали.
белката го забрзува метаболизмот, намалува и анемија.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта