Мафини со ореви

Мафини со ореви

Направете вкусни мафини со ореви.

Состојки:

 • 2 јајца
 • 100 гр. шеќер
 • 100 гр. маргарин
 • 1 ванилин шеќер
 • 150 гр. чоколадо за готвење
 • 1,5 дл. млеко
 • 150 гр. брашно
 • 1 прашок за пециво
 • 150 гр. сечени ореви

Подготовка:

 1. Се меша маргарин со шеќер во прав и се матат со миксер, па се ставаат ванилин шеќер, јајца и 100 гр. рендано чоколадо и млеко.
 2. Се додава брашно со прашок за пециво и на крај оревите, па се меша со лажица.
 3. Се става се во калапи за мафини во кои ќе ставите хартиени корпи.
 4. Се полни секој калап до пола и се ставаат останатите 50 гр. чоколадо сечено на парчиња од горе.
 5. Се загрева рерна на 200 степени и се печат 20 минути.
 6. Горе кога се готови се ставаат ореви.

Добар апетит 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории