Природен конзерванс – Вака замрзнатото овошје ќе биде како свежо

Природен конзерванс – Вака замрзнатото овошје ќе биде како свежо

Јагодите, малините, праските, кајсиите, кои ги чувате замрзнати во ладилникот, секогаш треба да имаат шеќер на нив.
Причината е тоа што шеќерот е природен конзерванс.
Секогаш чувајте ги во садови, а на секој ред ставете му шеќер горе.
Така нема да влезе ледот во овошјето и да го земе природниот вкус.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории