Бајадера торта – совршен десерт

Бајадера торта – совршен десерт

Лесна и едноставна бајадера торта.

Состојки за кора:

 • 300 гр мелени плазма бисквити
 • 1 ванилин шеќер
 • 100 мл сок од портокал
 • 100 гр маргарин или путер

Состојки за фил:

 • 1 л млеко
 • 3 кесички пудинг со вкус на ванила
 • 2 кесички ванилин шеќер
 • 200 гр шеќер
 • 4 жолчки
 • 250 гр маргарин или путер
 • 100 гр пржени мелени лешници
 • 100 гр мелени плазма бисквити
 • 200 гр чоколадо за готвење

Состојки за глазура:

 • 30 мл млеко
 • 100 гр чоколадо за говење

Состојки за ганаш:

 • 200 мл слатка павлака
 • 200 гр чоколадо за готвење

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Рецептура“:

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки