Пита без кора и брашно – Нема месење, полна зденки и кашкавал

Пита без кора и брашно – Нема месење, полна зденки и кашкавал

Вкусна пита без кора и брашно.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 70 гр. маргарин
 • 2 зденки
 • 120 гр. рендан кашкавал
 • 50 гр. сирење
 • 1 прашок за пециво
 • семки

Подготовка:

 1. Се матат јајца со жица, се додава истопен маргарин со рендан кашкавал.
 2. Додека мешате додадете и ронето сирење, како и сечени зденки.
 3. Се додава на крај прашокот за пециво.
 4. Се става семсата во калап за печење(22 на 24 сантиметри).
 5. Се ставаат семки и се пече на загреана рерна на 180 степени 25 минути додека не добие питата златна боја.

Добар апетит 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории