Династија торта – неодоливо кремаст десерт

Династија торта – неодоливо кремаст десерт

Ако сте љубители на кремасти десерти, испробајте го овој рецепт.

Состојки за кора:

 • 10 белки
 • 250 гр шеќер
 • 1 лажица сок од лимон
 • 2 лажици брашно
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 200 гр сечкани ореви
 • 100 гр суво грозје

Состојки за фил:

 • 10 жолчки
 • 100 гр шеќер во прав
 • 200 гр растопено чоколадо
 • 250 гр путер
 • 500 мл млеко
 • 50 гр шеќер
 • 1 лажица густин
 • 1 кесичка пудинг од ванила
 • 1 кесичка шлаг од ванила

Состојки за декорација:

 • 250 мл слатка павлака
 • малку сечкани ореви и чоколадо по желба

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Ариева кујна“:

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки