Печени компири со кашкавал и павлака

Печени компири со кашкавал и павлака

Едноставен и вкусен ручек.

Состојки:

 • 1,5 кг компири
 • 1/2 л павлака за готвење
 • 2 дл млеко
 • 1 дл масло
 • 1 кесичка супа од печурки од кесичка
 • бибер
 • сув зачин
 • магдонос
 • кашкавал по желба

Начин на подготовка:

 1. Излупете ги компирите и исечкајте ги на кругови. Зачинете со бибер и сув зачин, па добро измешајте.
 2. Разматете супа од печурки во павлака, така што нема да има грутки, додајте млеко и масло и на крај сечкан магдонос.
 3. Наредете ги компирите во тепсија, ставете прелив и печете во рерна на 200 степени околу 40 минути. Посипете со рендан кашкавал па вратете на десетина минути во рерна да се запече.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула