Хроно ручек: Палента и зеленчук од рерна

Хроно ручек: Палента и зеленчук од рерна

За оние кои одлучиле својата линија да ја доведат во ред, ви предлагаме хроно исхрана.

Состојки:

  • 1 л вода
  • 2 лажички сол
  • 1 лажица маслиново масло
  • 250 гр палента
  • праз
  • кромид
  • печурки
  • црвена пипер

Начин на подготовка:

  1. Палентата згответе ја во вода во која сте додале сол и маслиново масло. Префрлете во намастен калап. Зеленчукот исечкајте го и пропржете го на малку масло. Ставете преку палентата и запечете во рерна 8-10 минути. По желба посипете со магдонос и маслиново масло.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text