За секакви свечености: Плазма торта со кремаст и сочен фил

За секакви свечености: Плазма торта со кремаст и сочен фил

Едноставна за подготовка, одлична торта…

Состојки за кора:

 • 4 јајца
 • 8 лажици шеќер
 • 100 мл масло
 • 150 мл млеко
 • 8 лажици брашно (160 гр)
 • 2 лажици какао во прав
 • 1 прашок за печиво
 • 3 лажици мелени ореви
 • 1 ванилин шеќер

Состојки за прв фил:

 • 150 гр путер или маргарин
 • 100 гр шеќер во прав
 • 200 гр мелени плазма бисквити
 • 250 мл млеко

Состојки за втор фил:

 • 250 гр крем сирење
 • 1 ванилин шеќер
 • 3 лажици Нутела (180 гр)
 • 2 лажици мелени или сечкани ореви за посипување:

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Кувајмо лако“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта