Посни земички без месење

Посни земички без месење

Брзи и меки земички без месење. Одлични се со џем и чај.

Состојки:

  • 300-350 гр брашно
  • 20 гр свеж квасец
  • 2,5 дл млака вода
  • 1 лажичка шеќер
  • 4 лажици маслиново масло
  • 1 лажичка шеќер
  • семки од сончоглед за посипување

Начин на подготовка:

  1. Во вангла измешајте квасец, шеќер, вода и кога квасецот ќе се растопи додајте масло, брашно и сол. Мешајте со лажица, па прекријте со крпа и ставете во загреана исклучена рерна да стои околу 10 минути.
  2. Потоа измешајте и со лажица полнете намастени калапи за мафини. Од горе посипете со семки од сончоглед, оставете да надојдат и печете на 220 степени.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта