Италијански деликатес на вашата маса: Домашно моцарела сирење спремно за половина час

Италијански деликатес на вашата маса: Домашно моцарела сирење спремно за половина час

Доколку сте љубители на свежо моцарела сирење, уште повеќе ќе го засакате кога ќе научите како да го направите сами.

Состојки за 480 гр моцарела:

  • 4 л домашно кравјо млеко
  • 250 мл вода
  • 10 гр лимонтус
  • 60 мл вода
  • 4 мл сирило
  • 10 гр сол

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе на Готви.мк:

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text