Кремасто уживање со 2 освежувачки филови: Ламбада колач – вкус кој се памети

Кремасто уживање со 2 освежувачки филови: Ламбада колач – вкус кој се памети

Кога еднаш ќе го пробате овој вкусен колач, ќе го правите постојано.

Состојки за кора:

 • 5 јајца
 • 9 лажици шеќер
 • 9 лажици брашно

Состојки за фил од портокал:

 • 1 л сок од портокал
 • 10 лажици шеќер
 • 3 пудинга од ванила

Состојки за бел фил:

 • 500 мл млеко
 • 4 лажици брашно
 • 5 лажици шеќер
 • 150 гр маргарин

Останати состојки:

 • бисквити

Состојки за глазура:

 • 200 гр чоколадо за готвење
 • 7 лажици масло

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе на Готви.мк:

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко