Tава со фета и домати – Брз ручек за 10 минути

Tава со фета и домати – Брз ручек за 10 минути

Брз и необичен ручек или прилог.

Состојки:

 • 200 гр. фета сирење
 • 2 домати(големи)
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 лажичка луто пиперче
 • 1 лажиче оригано

Подготовка:

 1. Се мие и лупи доматот па се сече на кругови.
 2. Се ставаат врз него луто пишерче и оригано.
 3. Се става во огноотпорен сад фета, па маслиново масло горе.
 4. Се става оригано и доматите.
 5. Се става во загреана рерна смесата на 220 степени да се пече 5 минути.
 6. Се вади, се гмечи е со вилушка и се пече уште 5 минути.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?