Колач со два фила и кора од бисквити: Од омилените состојки направете брз десерт кој не се пече

Колач со два фила и кора од бисквити: Од омилените состојки направете брз десерт кој не се пече

Брз и вкусен колач без печење.

Состојки за кора:

 • 300 гр бисквити
 • 100 мл млеко
 • 70 гр путер
 • 30 гр несквик

Состојки за фил:

 • 600 мл слатка павлака
 • 400 гр маскарпоне сирење
 • 100 гр шеќер во прав
 • 200 гр нутела
 • 5 мл екстракт од ванила

Состојки за глазура:

 • 200 гр темно чоколадо
 • 150 мл топло млеко

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Гурман“:

Повеќе на Готви.мк:

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко