Пита со сирење и павлака за готвење

Пита со сирење и павлака за готвење

Брза и вкусна пита…

Состојки:

  • 12 кори за пита
  • 250 гр ситно сирење
  • 250 мл павлака за готвење
  • 100 гр путер
  • 20 мл масло
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Растопете путер и додајте павлака за готвење. Убаво соединете. Корите редете ги така што на сите три ќе ставите прелив, а на третата сирење. Свитајте па исечкајте на мали парчиња. Редете во плех за печење, а со преливот кој ви останал премачкајте ги ролатите и на крај остатокот прелијте го преку питата. Печете на 200 степени 20-25 минути.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко