Мафини со мед: Толку сочни и вкусни, што ќе заборавите на сите други десерти

Мафини со мед: Толку сочни и вкусни, што ќе заборавите на сите други десерти

Ви донесуваме рецепт за десерт кој ќе ви ги заслади зимските денови.

Состојки:

 • 3 јајца
 • 70 гр шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 80 гр путер
 • 90 гр мед
 • прстофат каранфилче и мускатно оревче
 • 1 лажица цимет
 • 1 лажица зачин за медењаци
 • 1 лажица кора од портокал
 • 100 мл млеко
 • 260 гр глатко брашно
 • 1 прашок за печиво
 • џем од кајсии или сливи за полнење

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца со шеќер, па додајте растопен путер, мед и млеко. Во посебен сад измешајте ги сувите состојки, а потоа соединете со смесата од јајца и матете додека не добиете глатка смеса. Наполнете калапи за мафини до половина. Додајте по лажица џем и прекријте со уште малку смеса.

   

 2. Печете околу 15 минути во загреана рерна на 180 степени.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко