Вкусен колач со пекмез – Се топи во уста

Вкусен колач со пекмез – Се топи во уста

Направете вкусни колачиња.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 1 ½ шолји шеќер
 • 1 шолја брашно
 • 1 шолја пченкарно брашно
 • 1 шолја јогурт
 • ½ шолји масло
 • 1 прашок за пециво
 • 1 ванилин шеќер
 • кисела павлака и пекмез

Подготовка:

 1. Се мешаат сите состојки освен киселата павлака и пекмезот, и се ставаат во тепсија.
 2. Се става врз смесата кисела павлака и пекмез.
 3. Се пече на загреана рерна на 180 степени 40 минути.
 4. Може да ја направите и без пекмез ако сакате.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?