Брза и вкусна сусам салата

Брза и вкусна сусам салата

Брзо и лесно направете вкусна сусам салата.

Состојки:

 • 500 гр ситно сирење
 • 100 гр сусам
 • 130 гр пченка, маринирана (од конзерва)
 • 3-5 кисели краставички
 • 100 гр шунка Пекабеско
 • 1 лажица павлака Пекабела, може и повеќе
 • 50 гр мајонез
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Прво пропржете сусам. Потоа измешајте сирење, исечкани краставички, шунка и пченка. Посолете и побиберете, додајте павлака и мајонез, па добро соединете.

   

 2. На крај додајте изладен сусам и добро измешајте.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко