Лесна и деликатесна: Мусака со рендани компири

Лесна и деликатесна: Мусака со рендани компири

Вкусна мусака со рендан компир.

Состојки:

 • 1 кг. компир
 • 400 гр. мелено месо
 • 1 главица кромид
 • 2 чешни лук
 • 2 јајца
 • 1 шолја млеко
 • 1 лажиче сол
 • 1 лажиче магдонос
 • 1 лажиче мајчина душичка
 • 2 лажици масло

Подготовка:

 1. Се пржи сечениот кромид на масло и се додава месото со лук и зачини, па се пржи пет минути.
 2. Се спремаат јајцата со млеко и зачини.
 3. Се ренда пола од количината на компирот на плех, па се става месо, па пола компир, па прелив од млеко со јајца.
 4. Се пече на загреана рерна на 200 степени околу 30 минути со фолија, а без уште 15.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате