Лист од винова лоза – Цела ризница здравје

Лист од винова лоза – Цела ризница здравје

Листот од винова лоза е многу корисен и здрав и навистина му помага на телото.
Лековит е и вкусен, има многу витамини Ц, А, Е, К и Б6. Има и железо, влакна, калциум, магнезиум, бакар и манган во себе.
Делува против воспаленија и инфекции, најдобра стратегија е за намалување ризик од хронични болести.
Помага за дијареа, за тешко менструално крварење, за вагинален исцедок.
Помага за болки во желудник и за хепатит.Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?