Кох од ориз: Заборавен десерт од нашето детство

Кох од ориз: Заборавен десерт од нашето детство

Дали се сеќавате на колачите од детството? Тогаш сигурно знаете што е кох од ориз.

Состојки:

 • 3 јајца
 • 200 гр ориз
 • 50 гр суво грозје
 • коцка путер
 • шеќер по желба
 • малку цимет
 • кора од лимон
 • 200 мл млеко
 • 100 мл вода

Начин на подготовка:

 • Оризот добро измијте го и згответе. На шолја ориз од 200 гр додајте 2 шолји млеко и шолја вода. Значи 3:1 течност вода и млеко.

   

 • Во зготвениот ориз додајте суво грозје, кора од лимон, шеќер по желба, малку цимет. Јајцата разматете ги, додајте малку шеќер, па полека додавајте во изладениот ориз, полека измешајте.

   

 • Намастете плех со путер и посипете со брашно. Ставете го оризот во плех и израмнете.

   

 • Печете на 200 степени околу 50 минути.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе на Готви.мк:

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко