Боровинки – Лек за крвта и дијабетес

Боровинки – Лек за крвта и дијабетес

Боровинките се вкусно и здраво овошје, со супер боја и изглед, кое многу користи за здравјето.
Ја прават крвта силна, помагаат за да се исчисти телото од слободни радикали, а помагаат и за воспаленија, особено со витаминот Ц кој го имаат во себе.
Помагаат за подобра циркулација.
Се препорачуваат и за дијабетичари, зошто намалуваат шеќер во крвта.
Во 100 грама боровинки има само 84 калории, што значи дека се супер и за диета.
Во 100 грама боровинки има 0,6 грама протеини.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате