Вкусна риба со сос

Вкусна риба со сос

Направете вкусна риба со сос.

Состојки:

  • 4 парчиња ослич или друга бела риба
  • 400 гр. домати од конзерва(со сос) или 2 поголеми домати и 150 мл. доматен сос
  • 2 лажици лимонов сок
  • пола шолја сечен босилек

Подготовка:

  1. Се загрева рерна на 200 степени и се премачкува дно на тепсија со масло.
  2. Се ставаат рибите во плехот така да кожата ако ја има, да биде доле.
  3. Се сечат доматите и се ставаат покрај рибата, о сосот.
  4. Се става босилек и се цеди лимон.
  5. Се става сол и бибер и се пече 15 минути

.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории