Пилешки плескавици

Пилешки плескавици

Направете вкусни пилешки плескавици.

Состојки:

 • 300 гр. пилешко месо
 • 2 тиквички
 • 1 јајце
 • 2 лажици брашно
 • 2-3 чешни лук
 • зачини

Подготовка:

 1. Се ренда тиквичката, се става сол и се остава да пушти вода. Се цеди потоа.
 2. Се става во блендер или мултипрактик месото, па откако ќе се иситни се меша со тиквичките, јајце, зачини и ситнет лук и брашно.
 3. Се прави хомогена смеса со мешање.
 4. Направете топчиња, редете ги на хартија на плех и притиснете ги да добиете плескавица, па оставете ги кратко.
 5. Пржете ги потоа од двете страни на тава со масло.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории