Печени компири за ладните зимски денови

Печени компири за ладните зимски денови

Вкусни печени компири…

Состојки:

 • компир
 • зачин
 • бибер
 • сусам
 • сончоглед
 • масло
 • 3-4 лажици пченкарно брашно
 • црвена пипер
 • лут буковец
 • 1 лажица кисела павлака Пекабела

Начин на подготовка:

 1. Компирите исчистете ги, исечкајте ги на парчиња, додајте масло, павлака, зачин, сусам, семки, пипер, бибер и на крај пченкарно брашно. Добро измешајте.

   

 2. Распоредете во тепсија обложена со хартија за печење. Печете на 250 степени 30 минути.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко