Капрезе салата со авокадо, моцарела и пилешко месо

Капрезе салата со авокадо, моцарела и пилешко месо

Направете вкусна капрезе салата со авокадо.

Состојки:

  • 1 парче пилешко месо
  • 1 авокадо
  • 18 шери домати
  • 1 мало кесе моцарела
  • зелена салата
  • балсамико

Подготовка:

  1. Се сече пилешкото на коцки и се пржи на масло во тава, со сол и бибер.
  2. Се мијат и сечат на половина шери доматите. Авокадото се лупи и сече на парчиња.
  3. Се става миена зелена салата во чинија, се става пилешко, авокадо, шери домати и сечена моцарела.
  4. Се става балсамико прелив горе и малку маслиново масло, се меша и служи

.

Добар апетит 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории