Чудесно тесто кое расте како лудо: Меки и воздушести кори, без јајца и млеко

Чудесно тесто кое расте како лудо: Меки и воздушести кори, без јајца и млеко

Ви донесуваме рецепт за чудесно тесто!

Состојки:

  • 10 гр сув квасец
  • 15 гр шеќер
  • 280 мл топла вода
  • 50 мл масло
  • 700 гр + 100 гр брашно
  • 1 лажичка сол

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Гурман ТВ“:

Повеќе на Готви.мк:

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко