Цинк – Најважен минерал и за деца и за возрасни

Цинк – Најважен минерал и за деца и за возрасни

Минералите се многу важни за правилно функционирање на телото, а цинкот е еден од најважните.
Цинкот е важен за имунолошкиот систем, за поделба на ќелиите, за зараснување рани.
Важен е за нормална бременост и раст и развој на децата.
Неговиот недостаток прави телото да биде подложно на инфекции.
Има антивирусно дејство и помага за респираторниот систем.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории