Совршен викенд ручек: Пикантно пилешко во кремаст сос запечено во рерна

Совршен викенд ручек: Пикантно пилешко во кремаст сос запечено во рерна

Послужете со ориз или со пире од компири.

Состојки:

 • 3 лажици масло
 • 3 лажички слатка црвена пиперка
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка лук во прав
 • 1 лажичка бибер
 • 1 лажичка сушен босилек
 • 700 гр пилешко филе
 • 100 гр кормид
 • 2 чешниња лук
 • 1 пиперка бабура
 • 100 гр кулен
 • 500 мл павлака за готвење
 • 1 лажичка буковец
 • 300 гр кашкавал

Начин на подготовка:

 1. Измешајте масло, слатка пипер, сол, бибер, лук и босилек. Месото извалкајте го во добиената смеса. Пропржете месо во тава. Извадете го месото и во истата тава додајте сечкан кромид и лук. Додајте бабура исечкана на ленти, како и кулен. Продинстајте, па додајте павлака за готвење. Ставете буковец, сол и измешајте. Вратете го месото во тава и малку извалкајте го во сос. Потоа преку ставете рендан кашкавал. Печете 10 минути на 200 степени.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе на Готви.мк:

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко