Пилешко во бел сос

Пилешко во бел сос

Вкусен ручек кој ќе го обожавате!

Состојки:

 • 500 гр пилешки гради
 • 200 мл павлака за готвење
 • 2 лажици масло
 • 1 лажица сенф
 • 1 чешне лук
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Пилешкото исечкајте го, посолете, побиберете па пропржете на масло додека не порумени.

   

 2. Посипете со ситно сечкан кромид па кратко продинстајте. Додајте сенф и павлака па крчкајте додека смесата не згусне.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко