Брза пита од спанаќ и сирење

Брза пита од спанаќ и сирење

Пита која се подготвува за миг. Може со спанаќ и сирење, но може и со фил по желба (динстано месо и кромид, динстан компир, кромид, морков, сувомеснато, пица фил…)

Состојки:

  • 4 јајца
  • 100 мл масло
  • 400 мл јогурт
  • 2 лажички сол
  • 7 лажици пченкарно брашно
  • 7 лажици обично бело меко брашно
  • 1 кесичка прашок за печиво 10 гр

Состојки за фил:

  • 300 гр ситно сирење
  • 350 гр свеж или смрзнат спанаќ
  • малку сол

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе на Готви.мк:

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко