Запечени тестенини со печурки

Запечени тестенини со печурки

Направете вкусни макарони со шампињони.

Состојки:

 • 400 гр. макарони или шпагети
 • 40 мл. маслиново масло
 • 300 гр. печурки
 • 1 лажица вегета
 • 600 мл. млеко
 • 30 гр. брашно
 • 1 лажица сенф
 • 170 гр. кашкавал
 • 25 гр. пармезан

Подготовка:

 1. Се варат тестенините во солена вода и се цедат.
 2. Се пржат на масло шампињоните, па се става брашно и се меша.
 3. Се става млеко и се вари се пет минути.
 4. Се додава сенф, вегета, сол и бибер по желба, кашкавал и се вари уште минута до две.
 5. Се ставаат тестенините во огноотпорен сад, се става сосот и се става пармезан па се запекуваат кратко на 200 степени.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?