Брз ручек: Ориз со зеленчук и пилешко

Брз ручек: Ориз со зеленчук и пилешко

Направете рижото со зеленчук и пилешко.

Состојки:

 • 1 шолја ориз
 • 1 парче пилешко месо
 • 1 шолја грашок
 • 2 моркови
 • 1 кромид
 • 1 црвена пиперка
 • зачини

Подготовка:

 1. Се загрева масло на тава, се пржи ситно сечениот кромид, ситно сечени моркови и пиперка.
 2. Се пржат пет минути да омекнат.
 3. Се сече на коцки пилешкото месо и се додава.
 4. Се динста со мешање, заедно со додадените зачини, 5 минути.
 5. Се додава ориз, шолја и половина вода и се меша да зоврие.
 6. Кога ќе зоврие се става грашок и се остава со капак да се вари 15 минути.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?