Ванилици со бело вино – Домот опојно ќе мириса

Ванилици со бело вино – Домот опојно ќе мириса

Направете вкусни ванилици.

Состојки:

 • 1 шолја масло
 • 1 шолја бело вино
 • пола лажиче сол
 • 2-3 шолји брашно
 • пола лажиче шеќер
 • локум за внатре

Подготовка:

 1. Се замесува тесто од сите состојки и се додава брашно да се добие тврдо тесто.
 2. Се остава 15 минути.
 3. Се развлекува, се вадат триаголници или кругови или квадрати по желба и се става локум внатре, а потоа се мотаат ванилици.
 4. Се ставаат на плех со хартија и се печат на загреана рерна додека не добијат боја.
 5. Се става горе шеќер во прав.

🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?