Полжавчиња со ореви

Полжавчиња со ореви

Најдобриот рецепт за слатки полжавчиња или ружи со ореви или мак, кокос, цимет, суво грозје, џем…

Состојки:

 • 800 гр брашно
 • 40 гр свеж квасец или 10 гр сув
 • 300 мл врело млеко
 • 200 гр путер или маргарин
 • 4 лажички шеќер
 • 1/2 лажичка сол
 • 3 жолчки

Состојки за фил:

 • 3 белки
 • 200 гр мелени ореви
 • 4 лажици шеќер

Состојки за прелив:

 • 300 мл вода или млеко
 • 2 парчиња лимон
 • шеќер во прав

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате