Пилешки гулаш

Пилешки гулаш

Вкусно јадење кое ќе го правите често.

Состојки:

 • 650 гр пилешко филе
 • 1 главица кромид
 • 1 морков
 • 2 домати
 • 1 помал целер
 • 1 шолја пченка
 • 200 мл сок од домати
 • 1 лажичка пипер
 • 1 лажичка лук во прав
 • 1 лажица пире од домати
 • 1 л месен бујон
 • сол
 • бибер
 • масло
 • 3 лажици густин

Начин на подготовка:

 1. Кромидот исечкајте го на коцки, како и лукот, потоа пропржете ги на малку масло. Кога кромидот ќе омекне, додајте рендан морков, целер и домат. 
 2. Зачинете по вкус, додајте пченка. Додајте сечкано пилешко, доматен сос и пире и добро измешајте. Кога месото ќе биде готово, во јадењето измешајте густин кој претходно сте го разматиле со малку вода. 
 3. Оставете да крчка уште неколку минути па тргнете го од рингла. Послужете топло со салата и прилог по желба.

Добар апетит!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате