Неодоливи фритули

Неодоливи фритули

Не постои некој што ќе одолее на овој десерт.

Состојки:

  • 2 јајца
  • 1/2 лажичка сол
  • 1/2 лажица шеќер
  • 2 ванилин шеќер
  • 300 мл јогурт
  • 1 прашок за печиво
  • малку кора од портокал
  • 300 гр брашно

Начин на подготовка:

  1. Јајцата изматете ги па додајте сол и шеќер. Потоа две кесички ванилин шеќер, јогурт, прашок за печиво и рендана кора од лимон. Соединете па додајте брашно. Смесата ставете ја во шприц и пржете фритули неколку минути во врело масло. Ставете топинг по желба и вкус.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате