Малку труд и состојки а голем деликатес: Тестенини во сос од тиквички

Малку труд и состојки а голем деликатес: Тестенини во сос од тиквички

Направете вкусни тестенини со сос од тиквички.

Состојки:

  • 500 гр. тестенини
  • 2 тиквички
  • 200 мл. павлака за готвење
  • 50 гр. пармезан
  • маслиново масло, сол и бибер

Подготовка:

  1. Се сечат ситно тиквичките и се пржат на маслиново масло.
  2. Се варат тестенините во солена вода, се цедат потоа.
  3. Се става павлаката во тиквичките, се става пармезан и зачини и се остава да зоврие.
  4. Се мешаат и тестенините и се сервира се заедно откако малку ќе покрчка.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?