Теријаки маринада

Теријаки маринада

Маринада за сочно и вкусно месо…

Состојки:

 • 1/3 шолја соја сос
 • 2 лажици мед
 • 3 лажици масло од кикирики или маслиново
 • 1 лажичка сусамово масло
 • 1/2 лажичка лук во прав
 • 1/2 лажичка мелен ѓумбир
 • сусам

Начин на подготовка:

 1. Измешајте ги сите состојки во вреќичка за замрзнување, додајте во неа и пилешки гради и малку измешајте за целото пилешко да биде прекриено со маринада. Ставете во замрзнувач.

   

 2. Вака подготвеното месо после одмрзнување може да се пече во рерна, на скара, па дури и да се готви.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате