Чорба полна здравје

Чорба полна здравје

Одлична здрава чорба – ќе ја правите постојано!

Состојки:

 • 1 кг морков
 • 2 лажички куркума
 • 2 лажици кокосово масло
 • 1 главица кромид
 • 2 чешниња лук
 • 500 мл бујон од зеленчук
 • 4 лажици ѓумбир
 • 1 лажица мед
 • 1 лажица сок од лимон
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. На кокосово масло издинстајте ситно сечкан кромид и лук. Додајте сечкан морков и бујон од зеленчук, па оставете да зоврие.

   

 2. Гответе на средна температура околу 20 минути, а потоа сѐ изблендирајте заедно со ѓумбир. Додајте куркума, мед, сок од лимон, сол, бибер и оставете да зоврие. Чорбата сервирајте ја топла.

Добар апетит!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате